Organizator:

Masz elektryczną hulajnogę? Przygotuj się na zmiany w przepisach

Podziel się

Nowe regulacje mają dotyczyć parametrów hulajnogi oraz sposobu poruszania się nią na drodze.

Elektryczne hulajnogi cieszą się coraz większą popularnością. W większych miastach mogą stanowić ciekawą alternatywę dla samochodu, komunikacji miejskiej, czy nawet roweru. Niestety w dalszym ciągu jest to sposób przemieszczania, który jest mocno niedoprecyzowany w obowiązujących przepisach. Nadchodząca nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury ma rozwiać wiele wątpliwości. 

Nowe regulacje mają dotyczyć zarówno pojazdów, jaki i sposobu poruszania się nimi. I tak z przepisów ma zostać wykreślony dopuszczalny limit wagi hulajnogi. Od zeszłego roku obowiązująca granica to 20 kilogramów. Jeśli propozycje zostaną uchwalone, wówczas będziemy mogli zapomnieć o tym ograniczeniu. Doprecyzowane zostaną za to wymiary hulajnogi, która nie będzie mogła być szersza niż 90 cm i dłuższa niż 125 cm. Nie zmieni się za to dopuszczalna prędkość. W dalszym ciągu będzie to 25 km/, a w strefie zamieszkania będziemy musli zwolnić do 20 km/h. 

Kierujący elektryczną hulajnogą będą mogli poruszać się trzema rodzajami dróg - ścieżką rowerową, a gdy nie jest to możliwe drogą o dopuszczalnej maksymalnej prędkości 30 km/h. Do dyspozycji hulajnóg będzie również chodnik, jednak w takim przypadku konieczne będzie "dostosowanie prędkości do pieszych". Niestety próżno szukać doprecyzowania tego sformułowania. Pozostaje mieć nadzieję, że nastąpi to w dalszym procesie legislacyjnym. 

Osoby pełnoletnie do przemieszczania się hulajnogą nie będą potrzebowały żadnych uprawnień, z kolei osoby poniżej 10. roku życia nie będą mogły za to korzystać z hulajnogi nawet pod opieką osoby pełnoletniej. Pozostali, zgodnie z proponowanymi przepisami, będą musli wylegitymować się kartą rowerową lub prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.