Organizator: Grupa MTP

Poznań zwiększa flotę elektrycznych autobusów

Podziel się

Do 21 wykorzystywanych obecnie elektrycznych pojazdów dołączy 37 zeroemisyjnych autobusów, które wyprodukuje firma Solaris.

Ta umowa to bardzo dobra wiadomość dla Miasta, jego mieszkanek i mieszkańców. Kolejne autobusy z napędem elektrycznym oznaczają jeszcze bardziej ekologiczny transport publiczny, czystsze powietrze, a zatem i lepszą jakość życia - na czym najbardziej nam zależy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Aktualnie w użyciu jest 15 przegubowych oraz 6 standardowych autobusów elektrycznych. W nowej dostawie proporcje będą odwrotne -  aż 31 z 37 nowych pojazdów będzie miało 12 metrów, a tylko sześć z nich będzie przegubowych. Zakup 37 „elektryków” nie byłby możliwy, gdyby nie dofinansowanie unijne. Projekt, który obejmuje nie tylko zakup elektrobusów, ale także budowę infrastruktury ładowania, w 85 procentach zostanie sfinansowany przez Unię Europejską – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań. - Poprzez zakup bezemisyjnych pojazdów staramy się spełnić wymogi, które stawia przed nami ustawa o elektromobilności. Warto jednak pamiętać, że w dobie degradacji środowiska, uciążliwości spalin i hałasu w miastach, elektromobilność to konieczność. Zależy nam, aby komunikacja zbiorowa, zarówno autobusowa, jak i tramwajowa, była jak najbardziej dostępna, atrakcyjna i ekologiczna  - dodaje. 

Wszystkie zakupione autobusy będą wyposażone w baterie z funkcją szybkiego ładowania. Brakująca energia zostanie uzupełniona przez jedną z szybkich ładowarek pantografowych. Oprócz dostępnych już urządzeń w przyszłym roku możemy spodziewać się nowych  - m. in. na dworcu na Górczynie oraz w zajezdni przy ul. Kaczej. Nową infrastrukturę do ładowania dostarczą firmy Medcom oraz S&M Energia z Krakowa. 

Wyposażenie nowych autobusów będzie zbliżone do pierwszych elektryków. – W Solarisie wierzymy, że przyszłość transportu publicznego będzie napędzana elektrycznie, dlatego niezwykle cieszymy się, że MPK Poznań zdecydowało się na transformację swojej floty z bezemisyjnymi autobusami Urbino electric. Inwestycje w zrównoważoną komunikację miejską pozwolą zapewnić wysoką jakość powietrza w mieście i zadbać o komfort życia jego mieszkańców, a to stawia Poznań wśród najbardziej nowoczesnych europejskich metropolii – mówi Petros Spinaris, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Zdjęcie: MPK Poznań